Om oss
Velkommen til vår salgshall og verksted på Sortland. Vi har merkene Nissan, BYD, Suzuki og Isuzu. Vi er Fiat bobil og Meca verksted. Vi har Hertz bilutleie.
Vi har alltid et godt utvalg og gode tilbud på brukte biler.
Ta kontakt med våre selgere for en prøvetur.
Bilutleie Vesterålen Bil AS er datterselskap av Vesterålen Bil AS og er Vesterålens representant for Hertz bilutleie. Du vil til enhver tid kunne leie bil hos oss, dersom du skulle ha slikt behov.
Vi har et nytt og moderne bil/bobil verksted med delelager som har godkjenning for kjøretøy opptil 7500 kg.
Vi har mottatt flere utmerkelser for beste Nissan forhandler i vår størrelse.
Vi er 20 heltidsansatte i bedriften hvorav de fleste har lang fartstid i bransjen. og oppdateres jevnlig med kurs og kompetanseheving.
Vesterålen Bil AS er medlem av bilbransjeforbundet.
Steinar Stavøy er tidligere eier og startet firmaet i 1986.
Vi hadde 35 års jubileum i 2021. Firmaet eies nå av Sønnen Hallgeir Stavøy som også er salgsleder.
Daglig leder er Kine Ellingsen Stavøy.
Historie
Bakgrunn
Bak Nissan står Nissan Motor Co., Ltd. i Japan. Fabrikken ble etablert allerede i 1933 og var en forsettelse av Jidosha Seizo Co., som hadde produsert biler helt siden 1907.
Datsun, som var Nissans tidligere produktnavn, var en utvikling av DAT, som var fabrikkens første merkebetegnelse. DAT var en sammensetning av første bokstav i etternavnene til de tre stifterne.
Senere ble bilene kalt Datson (sønn av DAT) som igjen ble endret til Datsun som følge av en uttalemessig tilpasning.
I 1981 besluttet Nissan Motor Co., Ltd, å endre merkenavnet fra Datsun til Nissan.. Endringen ble gjennomført gradvis, slik at det i en periode på 2-3 år ble produsert og eksportert biler med både Datsun og Nissan-navnet.
Til Norge
De første Nissan-bilene i Europa kom til Norge i 1960. Dette var også de første japanske bilene på det Norske markedet. Importen var et resultat av ønske om retur frakt fra Japan for Norske skip. Bilene ble umiddelbart en sukssess og importselskapet AS Inor etablert i 1965.
Nissan Norge AS ble stiftet 27 Juli 1990 og tok fra 29. September 1990 over som ny importør og distributør av Nissan-produkter i Norge etter AS Inor.
I dag er det Nissa Nordic Europe AS som importerer og distribuerer Nissan biler til Norge og Norden.
Suzuki
Suzuki ble stiftet av Michio Suzuki i 1909. Opprinnelig produserte firmaet automatiske vevemaskiner. I 1952 begynte firmaet å produsere motoriserte sykler. Det første kjøretøyet hadde en motor på 36ccm. I 1954 ble navnet på firmaet endret til Suzuki Motor Corporation. I 1955 kom den første bilen, kalt Suzulight.
I 1970 kom den første 4x4 bilen på markedet. Denne bilen er kjent som LJ10/Jimny 360. Bilen hadde en totaktsmotor på 359 ccm med en ytelse på 25 hk. Denne bilen var beregnet på det Japanske småbilmarkedet. Suzuki har etter hvert blitt best kjent for å lage biler med firehjulstrekk og gode terrengegenskaper.
Tredje mest solgt i Norge
Nettopp firehjulstrekk, kombinert med gunstige priser, og god markedsføring og stadig bedre design har ført Suzuki svært raskt oppover salgsstatistikkene. Fra 2005 til våren 2006 klatret Suzuki fra niende til tredje plass på listen over de mest solgte bilmerkene i Norge.
